DIY czy projektant, czyli dla kogo usługa

Z tego artykułu dowiesz się, czym się różni usługa projektowa zamawiana w markecie budowlanym od usługi zamawianej u bezpośrednio u projektanta. 

Z dużym prawdopodobieństwem każdy, kto rozważał skorzystanie z usługi projektowania, zastanawiał się, czym się różni projektowanie w markecie budowlanym od usługi projektowej zamawianej bezpośrednio u projektanta lub architekta wnętrz. W efekcie finalnym i w jednym i w drugim przypadku klient otrzymuje „projekt”. W markecie usługa jest bezpłatna lub odbywa się za zwrotną kaucją, a u projektanta trzeba za nią zapłacić i wynagrodzenie projektanta stanowi przynajmniej 5-10% wartości realizacji. Odpowiedź na pytanie, co się bardziej opłaca, nie jest jednoznaczna, bo zależy od wielu czynników. Te, które wypływają przede wszystkim o wyborze projektanta to: budżet, czas i potrzebna szczegółowość projektu.

Czas trwania usługi

Usługa projektowania w markecie budowlanym będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które chciałby „wszystko załatwić w jednym miejscu”, mają ograniczony czas oraz poszukują łatwych do realizacji rozwiązań, z produktami dostępnymi od ręki lub z krótkim czasem oczekiwania na dostawę. Proces projektowy w markecie obejmuje 2-godzinne spotkanie projektowe, a wizualizacje wraz z gotową listą zakupową są dostarczane klientowi przeciętnie w ciągu 5 dni roboczych. Czas oczekiwania na spotkanie z projektantem w markecie jest również krótki i zazwyczaj nie przekracza kilku dni. Umówienie się na spotkanie wymaga jedynie zapisu, który można dokonać on-line lub telefonicznie.

Osoby, które zdecydują się na usługę zamawianą u projektanta, muszą liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na efekt finalny. Projekt jednego wnętrza, w zależności od zakresu zlecenia, może potrwać od jednego do kilku tygodni, przy czym nierzadko termin samego oczekiwania na rozpoczęcie prac może potrwać nawet kilka tygodni lub miesięcy. Harmonogram prac jest zazwyczaj określony w umowie podpisywanej przez obie strony.

Inwentaryzacja

Podstawą do zaprojektowania istniejącego wnętrza jest wiedza o tym jak ono wygląda i jakie są założenia projektowe. Stąd kluczowe będą wymiary pomieszczenia oraz zdjęcia. Projektanci zazwyczaj wykonują taką dokumentację samodzielnie na podstawie osobistej wizji lokalnej. W przypadku usługi zamawianej w markecie, klient zobowiązany jest dostarczyć takie wymiary we własnym zakresie, lub może odpłatnie zamówić usługę inwentaryzacji.

Zakres prac

Każda współpraca z projektantem rozpoczyna się od rozmowy, w której klient przedstawia swoje potrzeby i wymogi oraz upodobania dotyczące użytkowania czy ogólnie pojętego stylu. Na początku określany jest także budżet, jaki klient chciałby i może przeznaczyć na urządzenie wnętrz. W dalszej części są analizowane możliwości aranżacyjne obejmujące układy pomieszczeń i dobór elementów wyposażania decydujące o funkcji wnętrza. W kolejnym etapie precyzowane są kolory i materiały, które będą definiować stylistykę. Na koniec projektant przygotowuje dokumentację, która może zawierać m.in. wizualizacje, rysunki techniczne, zestawienia, listy zakupowe. Zamawiając usługę w Sklepie, Klient może spodziewać się także przygotowania zamówienia oraz załatwienia formalności związanych z dostawą.

Gdzie tkwią różnice

Projekty zamawiane w markecie i u projektanta różnią się przede wszystkim szczegółowością i zazwyczaj jakością, która wynika przede wszystkim z ograniczeń czasowych i gamy produktowej. W tym samym czasie, w którym niezależny projektant mógłby najwyżej przeprowadzić wywiad z klientem potrzebny do stworzenia założeń wnętrza, projektant w markecie musi zakończyć cały proces projektowy. Z tego powodu możliwość rozpatrywania kilku wariantów jest ograniczona, a same decyzje muszą być podejmowane „od razu”. W dalszej kolejności propozycje produktowe wynikają z gamy sklepu i jeśli klient oczekuje innych rozwiązań, to musi ich poszukać we własnym zakresie. Na koniec klient w markecie otrzymuje rysunki przedstawiające ogólną wizję wnętrza, bez uwzględnienia detali i rysunków wykonawczych. Stąd dokładne rozplanowanie gniazd elektrycznych i logicznych, podejść wodno-kanalizacyjnych, czy szczegółowy rozkład płytek klient musi uzgodnić z wykonawcą we własnym zakresie.

Dobrze, szybko, tanio

Czy usługa zamówiona w markecie jest zatem „dobra, szybka i tania”? Dla osób, które potrzebują ogólnej wizji pojedynczego pomieszczenia bez detali i rysunków wykonawczych oraz chciałyby zamówić jak najwięcej rzeczy w jednym miejscu i w krótkim czasie – tak. Jeśli jednak potrzebujesz więcej koncepcji, dłuższego czasu na zastanowienie, a także rysunków wykonawczych, które zapewnią lepszą organizację pracy na budowie oraz zmniejszą ryzyko pomyłek na budowie, to zachęcam do skorzystania z zamówienia bezpośrednio u mnie usługi projektowania >>>

Powrót