Kolor we wnętrzu

KOLOR jest jednym z elementów komunikacji, podkreśla charakter wnętrza, wpływa na emocje i nastrój, zmienia przestrzeń, a dla klienta jest kluczowym czynnikiem wyboru produktu.

Ile jest kolorów

O ile podstawowych kolorów jest kilka, to odbiór koloru jest subiektywny i w rzeczywistości jest ich tyle, ile jesteśmy w stanie dostrzec. Czynniki wpływające na odbiór koloru to przede wszystkim światło, proporcje pomieszczenia, inne materiały we wnętrzu, ale także wiek odbiorcy i jego płeć. Statystyczny mężczyzna odróżnia 7 barw (a więc więcej niż 3 ;), podczas gdy kobieta odróżnia ich 8, a nawet 9.

Odbiór koloru ma decydujący wpływ na wybór koloru. Nie zapominajmy, że wybierając kolor do wnętrza trzeba wziąć pod uwagę również jego przeznaczenie i doświetlenie światłem dziennym.

Postrzeganie kolorów przez kobietę i mężczyznę.


Grafika: wyborcza.pl

Jak łączyć kolory

Zasadniczo kolory można łączyć na wiele sposobów, kierując się akademickimi zasadami, modą, albo po prostu własnym wyczuciem i wyobraźnią.

Ze względu na temperaturę barw, kolory dzielimy na:
KOLORY NEUTRALNE (należą do nich biały, czarny, szary),
KOLORY CIEPŁE (sprawiają wrażenie żywych i energetyzujących),
KOLORY ZIMNE (dają wrażenie spokoju i ukojenia).

BIAŁY: odbija światło, rozrozświetla i powiększa optycznie wnętrze, pasuje do każdej stylistyki: skandynawskiej, klasycznej, glamour, industrialnej, minimalistycznej.

CZARNY: pochłania światło, nadaje wnętrzu elegancji i tajemniczości. Sprawdza się jako tło do podkreślenia innych kolorów.

SZARY: świetnie sprawdza się jako baza lub tło dla innych kolorów, jest kolorem ponadczasowym, który występuje w wielu odcieniach i tonacjach i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

CIEPŁE I ZIMNE: pokazane na poniższym kole barw.

KOŁO BARW może być także pomocne dla tych, którzy nie czują się pewnie w ustalaniu zestawień kolorystycznych. Posługując się kołem, kolory można dobrać w sposób harmonijny lub dopełniający. Jeśli wybierzemy kolory znajdujące się obok siebie na kole, to będą one spokojne i miłe dla oka. Jeśli zdecydujemy się na kolory znajdujące się na przeciw siebie na kole (np. zielony i czerwony, fioletowy i żółty, niebieski i pomarańczowy), to stworzymy dynamiczne zestawienie.

Znaczenie kolorów

BIAŁY: czystość, sprzyja relaksowi, daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju, harmonii

CZARNY: elegancja, tajemniczość, wysoki standard

SZARY: neutralność, spokój

Znaczenie koloru

Kolor we wnętrzu decyduje o tym, jak będzie ono postrzegane i może mieć decydujący wpływ na samopoczucie jego użytkownika. Warto zatem podjąć wyzwanie i poświęcić czas na jego dobór.

Czy wiesz, że… 8% mężczyzn i 0,5% kobiet cierpi na daltonizm lub tritanopię (nierozpoznawanie barwy niebieskiej i żółtej) [źr. GW] Wśród  kobiet natomiast może występować tetrachromatyzm, na skutek którego kobiety odróżniają setki barw.

Powrót