7 przydatnych stron www o projektowaniu wnętrz

Wiadomo nie od dziś, że Internet jest zasobną kopalnią wiedzy i pomysłów. Często przekonujemy się o tym, kiedy nadejdzie chwila urządzania własnego kąta i zewsząd jesteśmy zasypywani mniej lub bardziej trafnymi inspiracjami. Warto wtedy znać rzetelne adresy stron, które pozwolą zdobywać wiedzę i czerpać wzorce. Poniżej przestawię 7 stron poświęconych głównie projektowaniu wnętrz, które moim zdaniem, są warte uwagi, ponieważ systematyzują informacje oraz są przydatne nie tylko dla projektantów.

1. homebook.pl

Serwis na pierwszy rzut oka cieszy nieskazitelną bielą i bardzo intuicyjnym interfejsem. Wchodząc do zakładki „inspiracje” mamy przed sobą całe spectrum wizualizacji i realizacji wnętrz o danej funkcji. Każdy projekt zawiera zwięzłą informację o jego autorze oraz reprezentowanym przez niego stylu. Można odnieść delikatne wrażenie, iż serwis był inspirowany Pinterestem, ale tylko początkowo. Bowiem, im bardziej zapoznajemy się ze stroną, tym bardziej się przekonujemy, że poza bardzo bogatym zasobem inspiracji na urządzenie wnętrza mamy także przydatne informacje dotyczące projektantów wnętrz, budynków, krajobrazu czy wykonawców. Dzięki Homebook.pl można poszerzyć swoją wiedzę na temat szeroko pojętego projektowania, najnowszych technologii i trendów zapoznając się z szeroką gamą interesujących artykułów.

2. houzz.com

Ten anglojęzyczny serwis cieszy oko minimalistycznym układem strony. Ogromnym plusem tego serwisu jest to, że  inspiracje przypisano do konkretnych stylów, co z całą pewnością usprawnia poszukiwania tego „idealnego” wnętrza. Ponadto,  wchodząc w określoną inspirację  mamy odnośniki do produktów, które wpisują się w stylistykę ze zdjęcia. Zatem, jeżeli chcemy skrupulatnie i gustownie urządzić swoje mieszkanie to ten serwis jest idealny. 

3. interiordesign.net

Ten anglojęzyczny serwis swoim minimalistycznym interfejsem doskonale opisuje treść, którą prezentuje. Możemy tutaj znaleźć mnóstwo realizacji wnętrz o wszelakiej funkcji. Dużym plusem jest to, że każdy projekt jest dość dokładnie opisany; z reguły są to opisy od samych projektantów, stąd dowiadujemy się o inspiracjach, okolicznościach powstawania projektów, co z całą pewnością poszerza nasze pojmowanie procesu tworzenia. Intrygującym działem jest 'events’, gdzie mamy przedstawione relacje z bieżących wydarzeń dotyczących projektowania czy sztuki z całego świata. Właśnie podczas takich wydarzeń przedstawiane są trendy, które będą obowiązywać w najbliższym czasie, więc warto wiedzieć o nich jak najwcześniej 🙂

4. ladnydom.pl

Niegdyś ktoś powiedział, iż piękno tkwi w prostocie. Strona ladnydom.pl jest tego doskonałym przykładem. Prosta nazwa, prosty interfejs strony, aczkolwiek zawarte w niej informacje pozwolą na stworzenie domu naszych marzeń. Bowiem publikowane są pomocne poradniki, jak wybudować dom z zastosowaniem zasady „6E”: ergonomia, estetyka, ekonomia, ekologia, energooszczędność, elastyczność. Znajdziemy tu również mnóstwo inspiracji wpisujących się w aktualne trendy, począwszy od rodzajów okładzin ścian, przez sposób umeblowania nietuzinkowymi meblami aż po dodatki będące swoistą wisienką na torcie, jak np. poduszki, wazony czy zasłony. Innymi słowy, serwis ten w bardzo dużym stopniu pomaga idealnie urządzić swoje mieszkanie od A do Z.

5. archdaily.com

Bez wątpienia archdaily.com jest jedną z najpopularniejszych stron dotyczącą architektury pod każdym jej aspektem, również wnętrz. Serwis zawiera realizacje z całego świata, zarówno topowych biur, jak i tych mniej popularnych. Ale wszystkie te projekty łączy jedno: są niebanalne. Możemy tu odnaleźć projekty lub realizacje danych obiektów, wraz z pokazaniem ich wnętrza. W zakładce 'residental architecture’ możemy znaleźć inspiracje zarówno dla mieszkania w bloku jak i dla domu jednorodzinnego. Co prawda serwis ten kładzie większy nacisk na architekturę budynków, aczkolwiek znajdziemy tutaj również mnóstwo informacji o materiałach, komponentach, o które można wzbogacić nasze wnętrze.

6. aranzacjawnetrz.com.pl

Kolejny polskojęzyczny serwis dotyczący projektowania oraz aranżowania wnętrz z całą gamą inspiracji, artykułów i poradników. Przyjazny kafelkowy interfejs pozwala na szybkie poruszanie się po stronie i znalezienie inspiracji docelowego pomieszczenia, co pozwala nam na zaoszczędzenie mnóstwa czasu na „przekopywanie” nieposegregowanych inspiracji. Kolejną zaletą wspomnianej strony internetowej jest obecność dużej ilości poradników, często wpisujące się w trend DIY (z ang. Do It Yourself – zrób to sam). Ponadto, w tym serwisie istnieje możliwość głosowania na projekt dnia/tygodnia/miesiąca, co jest pozytywem, ponieważ skłania użytkowników strony do pewnej aktywności, przez co nie mamy do czynienia z kolejną „stroną widmo”, w której niewiele się dzieje.

7.  architecturaldigest.com

Interfejs inspirowany niekwestionowanym symbolem elegancji i dobrego smaku, czyli „Vouge’iem”, sugeruje, iż znajdujące się treści są nieco wyższej półki. Jeżeli ktoś ceni bardzo styl glamour czy styl międzynarodowy to ta strona będzie idealna. Uchwycone w projektach pojmowanie elegancji w różnych zakątkach świata jest niebywale inspirujące. Ponadto, na bieżąco są publikowane artykuły, wywiady dotyczące malarstwa i rzeźby, wzornictwa, co jest nie lada gratką dla miłośników sztuk pięknych w szerokim znaczeniu tego słowa.

Autorką artykułu jest Kinga Deroń – studentka drugiego stopnia architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Fanka dekonstruktywizmu, industrializmu oraz stylu hygge. Zachwyca ją twórczość Zahy Hadid oraz Ryue Nishizawy. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach i chodzi na koncerty swoich ulubionych zespołów.

Powrót