Antresola w mieszkaniu

Wysokie mieszkanie w kamienicy to marzenie niejednego Klienta i zapowiedź ciekawego projektu dla architekta. Nawet niewielkie wnętrza, z sufitem na poziomie powyżej trzech metrów dają poczucie większej przestrzeni i mają ogromne możliwości aranżacyjne. Niejednokrotnie w takich przypadkach warto rozważyć zaplanowanie antresoli, która pozwoli powiększyć powierzchnię użytkową mieszkania. Antresola w mieszkaniu? Tak!

>>> Zdjęcie na stronie tytułowej: journal-du-design.fr

Powierzchnia dodana

Niewątpliwie antresola urozmaica przestrzeń i poszerza możliwości wnętrza. Antresolę do powiększenia przestrzeni wykorzystał sam Le Corbusier na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Mając do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, pawilon wystawowy podzielił właśnie w poziomie.

Małe, ale większe

Na antresoli może znajdować się sypialnia, a pod nią np. garderoba. Autor: Arch Zine FR (~Pinterest)

Zaprojektowanie antresoli w małym mieszkaniu daje możliwość uzyskania nowej przestrzeni. To, jaką rolę będzie pełniła, zależy między innymi od jej wielkości. Większa antresola może posłużyć jako niezależna sypialnia, czy pokój do pracy. W przypadku odpowiednich możliwości instalacyjnych i adekwatnie do potrzeb mieszkańców, pod antresolą można zrobić aneks kuchenny, pojemną garderobę, bibliotekę, schowek gospodarczy, a może nawet miejsce do dziecięcych zabaw.

Efekt wizualny

Planując antresolę pamiętajmy o jej proporcjach. Konstrukcja powinna dawać wrażenie lekkości i nie może przytłaczać wnętrza. W dalszej kolejności przy odpowiedniej aranżacji, starannym doborze mebli i kolorów, wysokie pomieszczenia mają dawać wrażenie, że są pełne „powietrza i światła”.

Ażurowa konstrukcja daje wrażenie lekkości. Autor: Deavita.fr (~Pinterest)

Bezpieczeństwo

Antresola, jak każda konstrukcja, powinna być zaprojektowana w odniesieniu do miejsca przeznaczenia. W projekcie należy uwzględnić głównie wytrzymałość ścian i stropu. Od tego będzie uzależnione, czy konstrukcja może opierać się na belkach mocowanych do ściany, czy będą potrzebne dodatkowe filary. Możliwości konstrukcji powinien potwierdzić specjalista. Do wykonania antresoli używa się najczęściej łatwego w obróbce drewna, stali, rzadziej żelbetu. Dodatkowym ważnym elementem jest balustrada, która zabezpieczy podczas wchodzenia i przebywania na drugim poziomie. W zależności od stylu wnętrza i od budżetu balustrada może być wykonana w stylu klasycznym lub nowoczesnym. Przykładem klasycznego będzie barierka z drewna i z drewnianymi tralkami. Nowoczesna będzie wykonana ze stali, z tafli hartowanego szkła, albo z trwałej liny. W przypadku większych antresol rolę barierki na antresoli mogą pełnić po prostu meble, np. odwrócone regały lub oparcia sof.

Krawędź antresoli powinna być zabezpieczona. Autor: Futurist Architecture (~Pinterest)

Wejście nie „na tarzana”

Z racji wysokości należy też pamiętać o zaplanowaniu odpowiedniego wejścia. Schody są zdecydowanie najbardziej wygodnym rozwiązaniem. Natomiast ze względu na wymóg szerokości i wysokości zajmą najwięcej miejsca. Innym rozwiązaniem są drabinki, które nie sprawdzą się w przypadku osoby z ograniczoną siłą fizyczną. Ostatecznie to wybór technologii wejścia będzie kluczowy dla wygody i bezpieczeństwa.

Im wyżej tym cieplej

Temperatura bliżej sufitu będzie wyższa niż temperatura na poziomie właściwej podłogi. Planując antresolę należy pamiętać o zaplanowaniu dodatkowej wentylacji. Może to być dodatkowa kratka wentylacyjna (jeśli jest taka możliwość) lub wentylacja mechaniczna.

Widzieć jasność

Na etapie projektu trzeba koniecznie uwzględnić dodatkowe instalacje do podłączenia oświetlenia. Lokalizacja punktów świetlnych będzie uzależniona od funkcji nowego pomieszczenia na antresoli i przeznaczenia powierzchni pod nią. W przypadku antresoli, ze względu na jej ograniczoną wysokość, bardziej sprawdzą się oprawy montowane na ścianie niż na suficie.

W małym mieszkaniu w dużym mieście dodatkowa przestrzeń jest na wagę złota. Mieszkania z wysokim sufitem i odpowiednio wytrzymałym stropem lub ścianami dają możliwość zyskania dodatkowej powierzchni. Nową przestrzeń można wykorzystać na wiele sposobów w zależności od możliwości aranżacyjnych i potrzeb jej mieszkańców. Zastosowanie antresoli o odpowiedniej konstrukcji i w dobrej proporcji pozwala cieszyć się większą ilością miejsca na małej powierzchni.

Powrót