#WarstwyŚwiatła, #FunkcjeOświetlenia, #Szynoprzewód, #ProjektowanieOświetlenia
Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje światła należy uwzględnić we wnętrzu, by stało się ono funkcjonalne, praktyczne i miłe dla użytkownika. Pod artykułem znajdziesz także wizualizacje, na których starałam się pokazać różne efekty wynikające z zastosowania poszczególnych lamp.
Światło we wnętrzu odgrywa bardzo ważną rolę: nie tylko rozjaśnia mrok, ale również kreuje przestrzeń i nastrój. Czy do oświetlenia pomieszczenia wystarczy jedna lampa wisząca na środku sufitu? Oczywiście, że tak, ale żeby uzyskać ciekawszy efekt w aranżacji każdego wnętrza warto uwzględnić warstwy światła.
WARSTWY ŚWIATŁA i FUNKCJE OŚWIETLENIA
Określenie warstw odnosi się do kilku źródeł światła. Innymi słowy chodzi o to, by w pomieszczeniu nie stosować jednego oświetlenia, ale dodawać kolejne: ogólne, zadaniowe, dekoracyjne i akcentujące.
Światło może rozchodzić się równomiernie po całym pomieszczeniu, albo może występować w formie stożka o wąskim, lub szerokim kącie. Może także mieć formę liniową albo punktową. Niektóre lampy dają możliwość kadrowania światła, dzięki czemu światło odbite na powierzchni przybiera kształt np. koła, kwadratu lub innego kształtu.
Oświetlenie pełni różne funkcje ze względu na jego przeznaczenie. Do podstawowych zaliczamy:
- oświetlenie ogólne, które rozświetla pomieszczenie lub przestrzeń. Może być np. w formie plafonu lub lampy wiszącej.
- zadaniowe – oświetla miejsce, w którym wykonujemy konkretne czynności wymagające dodatkowych źródeł światła, np. lampa biurkowa, lampa nad stołem w jadalni, kinkiet nad lustrem w łazience, oświetlenie podszafkowe nad blatem roboczym w kuchni.
- oświetlenie akcentujące – podkreśla określone obszary, np. wnęki, nisze, półki lub elementy wystroju takie jak przedmioty dekoracyjne.
- dekoracyjne – służące głównie do tworzenia nastroju, ale może być także zastosowane do oświetlenia ściany, na której zastosowano tapetę ze wzorem strukturalnym.
Ta sama lampa może pełnić różne funkcje w zależności od sposobu jej montażu oraz od zastosowanego w niej źródła światła (o ile jest ono wymienne 😉
To samo ujęcie jednego pokoju prezentuje się w zupełnie różny sposób po zastosowaniu różnego oświetlenia.
PRZYKŁAD: Jeśli chcesz oświetlić powierzchnię stołu w jadalni, to zastosuj lampę wiszącą z przytłumionym światłem (warto widzieć co się je, ale w końcu to nie stół operacyjny). Na poniższej wizualizacji odległość źródła światła od blatu wynosi 90 cm. Zbyt nisko zawieszona lampa prawdopodobnie przeszkadzałaby użytkownikom i mogłoby się zdarzyć, że ktoś sięgając po sól, zarobiłby guza.
Jeśli jednak planujesz pracę przy tym samym stole, to potrzebujesz światła zadaniowego. W takim przypadku lepiej zastosować dodatkową lampkę biurkową lub istniejącą lampę wiszącą połączyć ze ściemniaczem, co nawiasem mówiąc – nie zawsze jest możliwe.
Jeśli chcesz poczytać książkę, albo sprawdzić wiadomości w smartfonie, możesz użyć lampy podłogowej. Takie światło będzie sprzyjać także oglądaniu ulubionego serialu, albo wieczornemu spotkaniu ze znajomymi.
Oświetlenie zadaniowe nad stołem w jadalni.
Przytłumione światło będzie sprzyjać spotkaniu ze znajomymi, lub oglądaniu telewizji.
NA JAKIM ETAPIE PLANOWAĆ OŚWIETLENIE
Planowanie oświetlenia najlepiej rozpocząć na etapie projektu po uzgodnieniu układu funkcjonalnego, czyli ustaleniu układu ścian, podziału przestrzeni, wyznaczenia stref pracy, odpoczynku, ustawieniu mebli i potrzebnego wyposażenia w pokojach, kuchni i łazience. Wiedząc, gdzie będzie stała sofa, stół, biurko, czy umywalka, łatwo będzie wyznaczyć miejsce, w którym elektryk powinien zrobić wypust niezbędny do podłączenia lampy.
A CO ZROBIĆ GDY MAM TYLKO JEDEN WYPUST W SUFICIE?
W sytuacji, gdy remont już został zakończony i nie ma możliwości modyfikacji punktów elektrycznych, sprawdzi się szynoprzewód. Dzięki różnym długościom listew i różnorodności dostępnych opraw daje on duże możliwości samodzielnego montażu, bez konieczności przeprowadzenia remontu i zatrudniania elektryka.
JAKIE KORZYŚCI DAJE STOSOWANIE WARSTW ŚWIATŁA?
Podsumowując, zastosowanie różnych rodzajów oświetlenia, które można włączać niezależnie, daje możliwość ciekawszego zaaranżowania wnętrza, dzięki nie tylko różnorodnym formom i kolorów opraw lamp, ale także poprzez możliwość podzielania pomieszczenia na strefy, podkreślenia wybranych powierzchni, lub skierowania światła na to, co jest ważne.
Oświetlenie możesz zaplanować samodzielnie, albo możesz skorzystać z usług projektanta, który zaproponuje nie tylko pomoże Ci rozplanować punkty elektryczne, ale także zaprezentuje możliwe rozplanowanie Twojego wnętrza >>>