KOLOR jest jednym z elementów komunikacji, podkreśla charakter wnętrza, wpływa na emocje i nastrój, zmienia przestrzeń, a dla klienta jest kluczowym czynnikiem wyboru produktu.
Ile jest kolorów
O ile podstawowych kolorów jest kilka, to odbiór koloru jest subiektywny i w rzeczywistości jest ich tyle, ile jesteśmy w stanie dostrzec. Czynniki wpływające na odbiór koloru to przede wszystkim światło, proporcje pomieszczenia, inne materiały we wnętrzu, ale także wiek odbiorcy i jego płeć. Statystyczny mężczyzna odróżnia 7 barw (a więc więcej niż 3 ;), podczas gdy kobieta odróżnia ich 8, a nawet 9.
Odbiór koloru ma decydujący wpływ na wybór koloru. Nie zapominajmy, że wybierając kolor do wnętrza trzeba wziąć pod uwagę również jego przeznaczenie i doświetlenie światłem dziennym.
Jak łączyć kolory
Zasadniczo kolory można łączyć na wiele sposobów, kierując się akademickimi zasadami, modą, albo po prostu własnym wyczuciem i wyobraźnią.
Ze względu na temperaturę barw, kolory dzielimy na:
– KOLORY NEUTRALNE (należą do nich biały, czarny, szary),
– KOLORY CIEPŁE (sprawiają wrażenie żywych i energetyzujących),
– KOLORY ZIMNE (dają wrażenie spokoju i ukojenia).
BIAŁY: odbija światło, rozrozświetla i powiększa optycznie wnętrze, pasuje do każdej stylistyki: skandynawskiej, klasycznej, glamour, industrialnej, minimalistycznej.
CZARNY: pochłania światło, nadaje wnętrzu elegancji i tajemniczości. Sprawdza się jako tło do podkreślenia innych kolorów.
SZARY: świetnie sprawdza się jako baza lub tło dla innych kolorów, jest kolorem ponadczasowym, który występuje w wielu odcieniach i tonacjach i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
CIEPŁE I ZIMNE: pokazane na poniższym kole barw.
KOŁO BARW może być także pomocne dla tych, którzy nie czują się pewnie w ustalaniu zestawień kolorystycznych. Posługując się kołem, kolory można dobrać w sposób harmonijny lub dopełniający. Jeśli wybierzemy kolory znajdujące się obok siebie na kole, to będą one spokojne i miłe dla oka. Jeśli zdecydujemy się na kolory znajdujące się na przeciw siebie na kole (np. zielony i czerwony, fioletowy i żółty, niebieski i pomarańczowy), to stworzymy dynamiczne zestawienie.
Znaczenie kolorów
Każdy kolor ma swoją specyficzną symbolikę i może wywoływać różne emocje. Oto kilka przykładów, które mogą pomóc w zrozumieniu psychologicznego oddziaływania barw we wnętrzu:
- Biały: oznacza czystość, sprzyja relaksowi, daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju, harmonii.
- Czarny: kojarzony jest z elegancją, tajemniczością, wysokim standardem
- Szary: neutralność, spokój
- Niebieski: kojarzy się z spokojem, harmonią i stabilnością. To kolor, który wspomaga koncentrację i daje poczucie bezpieczeństwa. Idealny do sypialni lub gabinetu.
- Czerwony: jest kolorem pasji, energii i siły. Pobudza do działania, wywołuje intensywne emocje. Sprawdza się w miejscach, które mają nas inspirować do działania, np. w kuchni, salonie czy biurze.
- Zielony: kolor natury, kojarzy się z równowagą, wzrostem i świeżością. Ma działanie uspokajające i relaksujące, dlatego warto go stosować w przestrzeniach, które mają sprzyjać odpoczynkowi – np. w łazience lub pokoju do pracy.
- Żółty: to kolor optymizmu, radości i kreatywności. Pobudza do myślenia i działa motywująco, dlatego jest świetnym wyborem w przestrzeniach twórczych, takich jak biura projektowe czy pokoje dziecięce.
- Fioletowy: kojarzy się z tajemniczością, duchowością i luksusem. Może być używany w miejscach, które mają wywoływać uczucie wyjątkowości, takich jak salon lub przestrzeń do medytacji.
Zrozumienie psychologii kolorów to klucz do dobrania odpowiednich barw do wnętrza lub stylizacji, które będą miały zamierzony efekt na nasze samopoczucie i odbiór otoczenia. Kolor we wnętrzu decyduje o tym, jak będzie ono postrzegane i może mieć decydujący wpływ na samopoczucie jego użytkownika. Warto zatem podjąć wyzwanie i poświęcić czas na jego dobór.
Czy wiesz, że… 8% mężczyzn i 0,5% kobiet cierpi na daltonizm lub tritanopię (nierozpoznawanie barwy niebieskiej i żółtej) [źr. GW] Wśród kobiet natomiast może występować tetrachromatyzm, na skutek którego kobiety odróżniają setki barw.