Living Coral AD 2019 – kolor koloru koralowego

Pantone Institute od 20 lat pracuje nad poszukiwaniem nowych kolorów. Badania prowadzi w oparciu nie tylko o wszystkie dziedziny projektowania, ale także o zmieniający się styl życia oraz o warunki społeczne i ekonomiczne. Działalność Instytutu wpływa na decyzje w zakresie rozwoju produktów i zakupów w wielu branżach. Należą do nich m.in. moda, wzornictwo przemysłowe i projekty graficzne. Jak co roku w grudniu Instytut ogłosił Kolor Roku. Będzie on następcą Ultra Violet PANTONE 18-3838 i inspiracją przez kolejne sezony. Jest nim koralowy odcień pod nazwą Living Coral PANTONE 16-1546.

 

Jak Pantone Instutute opisuje Living Coral

„Odbieramy nasze otoczenie i rzeczywistość wirtualną przez pryzmat barw. Jest to szczególnie istotna charakterystyka tego  żywego odcienia rafy koralowej. Konsumenci spragnieni są prawdziwych relacji międzyludzkich i styczności z drugim człowiekiem. Tą potrzebę człowieczeństwa i serdeczności odzwierciedla kolor nazwany przez PANTONE „Living Coral” – „żywa rafa koralowa”.  – Leatrice Eiseman (Dyrektor Wykonawczy, The Pantone Color Institute)

Żywa Rafa Koralowa (przyp. tł.) stanowi afirmację życia. Jest odpowiedzią na potrzeby konsumentów tworzenia interakcji międzyludzkich i budowania więzi społecznych. Kolor ten, inspirowany przyrodą, symbolizuje połączenie rzeczywistości naturalnej i cyfrowej. Ponadto reprezentuje nowoczesny tryb życia w społeczeństwie. Koral ma odzwierciedlać wrodzoną potrzebę optymizmu i radosnych poszukiwań w zmieniającym się otoczeniu. Jest wibrujący i energetyzujący, a jednocześnie łagodny, towarzyski i porywający do beztroskiej aktywności. Jest uosobieniem chęci ekspresji. Ponadto kojarzy się z ciepłem, komfortem i swobodnym dostosowywaniem się do zmieniającego się otoczenia.

 

Z czym łączyć ten kolor

Żywy Koral jest odcieniem spotykanym w środowisku naturalnym. Wprowadzony do wnętrz, gdzie ostatnio królują biele i szarości, doda im życia i witalności. Kolor ten znajdzie zastosowanie zarówno jako akcent kolorystyczny w postaci jednej wyróżnionej ściany w pokoju, jak i kolor luźnych dodatków takich jak donice, poduszki, a także opraw świetlnych, zasłon, fotela, czy ramek do zdjęć.

Grafika: źródło Pantone Institute

Powrót