Połączenie salonu z kuchnią jest rozwiązaniem często spotykanym w nowoczesnym budownictwie. Natomiast, co zrobić, gdy kuchnia jest zamknięta i chcielibyśmy ją otworzyć na salon? Czy i kiedy można zmienić instalacje? Podpowiadamy w poniższym artykule. (Fot.: hunker.com)
#1 wyburzenie ścian
Zmiana układu ścian zawsze powinna być poprzedzona oceną, jakiego rodzaju jest ściana i czy nie jest ścianą konstrukcyjną, kiedy wyburzenia są możliwe bez dodatkowych wzmocnień, a kiedy należy zrobić nadproża, podciągi lub ramy spinające ścianę. Taką informację można odczytać z projektu mieszkania lub domu, można zapytać administratora budynku, projektanta lub doświadczonego wykonawcę.
#2 przeróbki instalacji
Zasadniczo każdą instalację można dostosować do naszych potrzeb. Największy problem stanowią rury kanalizacyjne, które muszą mieć zapewnione grawitacyjne spływanie wody do pionu. Przed zaplanowaniem układu w kuchni należy zawsze wiedzieć, gdzie znajdują się piony zbierające ścieki. W zależności od rodzaju ścian można w nich wykonać bruzdy do ukrycia rur, których nie da się przesłonić szafkami.
#3 instalacja gazowa
Wszelkie przeróbki instalacji gazowej należy jednak powierzyć fachowcowi z uprawnieniami. Ze względu na bezpieczeństwo instalacja gazowa musi być prowadzona na zewnątrz lub w wentylowanych kanałach. Na kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się osłonięcie rur nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych łatwą do usunięcia masą tynkarską. Przedtem należy przeprowadzić próbę szczelności instalacji oraz sprawdzić, czy masa nie powoduje korozji przewodów.
#4 wyspa kuchenna
To praktyczne rozwiązanie oddzielające kuchnię od salonu. Przy jej umiejscowieniu należy pamiętać o zachowaniu odległości zapewniających ergonomię, czyli minimum 120 cm pomiędzy szafkami ustawianymi naprzeciwko siebie, oraz przejście 100 cm (nie mniej niż 80 cm). Na wyspie można umieścić zlewozmywak, pamiętając o wymogach zachowania spadku rur kanalizacyjnych (min. 1 cm na każdy 1 m) oraz płytę elektryczną (płyta gazowa wymaga doprowadzenia instalacji, których nie można zabudować w posadzce). W przypadku zaplanowania wyspy z płytą grzewczą nie można zapomnieć o okapie podłączonego do pionu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, co wiąże się z doprowadzeniem rur pod sufitem i jego obniżeniem do 15 cm.